Film a televize

Herec, moderátor a v poslední době též podnikatel Petr Svoboda se narodil 26. června 1952 v Havlíčkově Brodě. Studia na pražské DAMU završil v roce 1973, první divadelní angažmá získal v Hradci Králové.

V té době byl již vyhledávaným televizním hercem, z jeho "princovského" období jmenujme např. televizní pohádky MALÁ MOŘSKÁ VÍLA (princ Sargasového moře) nebo PRINC A VEČERNICE (Slunečník). Jeho následná filmografie však už není nikterak bohatá, na kontě má pár celovečerních filmů (POPRASK NA SILNICI E4, POKLAD HRABĚTE CHAMARÉ) a několik televizních rolí.

Vojnu strávil v Armádním uměleckém souboru Víta Nejedlého, poté byl rok v Divadle Na zábradlí, odkud pak přešel do Divadla S.K.Neumanna (dnešní Divadlo pod Palmovkou) a od roku 1984 byl v angažmá v Národním divadle. V roce 1990 se ale rolí Jeníka ve Fidlovačce s divadlem rozloučil a od herectví odešel.

Po revoluci založil vzdělávací agenturu, jež se v první fázi zabývala výrobou vzdělávacích pořadů, vydáváním různých vzdělávacích publikací, plakátů apod. Sám často dělal zároveň scenáristu, kameramana, režiséra i producenta.

Od poloviny 70. let se také věnuje dabingu (např. americké filmy TĚLA V KLIDU A POHYBU či GUNMEN), byl spoluautorem a moderátorem soutěže HEZKY ČESKY, natočil i první díly největší vědomostní soutěže na českých obrazovkách SUPER TAH, která se ale nakonec kvůli licenčním problémům neodvysílala. Tři roky moderoval pořad RISKUJ a v současnosti uvádí soutěž HODINA PRAVDY. To mu vyneslo i nominaci na cenu TýTý v kategorii moderátor soutěžních pořadů.

Moderuje však i různé pořady mimo televizi, např.charitativní akce, módní přehlídky, plesy atd, k tomu ještě několik posledních let podniká - jeho firma staví půdní byty. Je ženatý, má dceru a syna.

TV pořady

2013 Tak neváhej a toč - ještě jednou speciál! (TV pořad)
2002 Hodina pravdy (TV pořad)
1999 Čtveráci (TV pořad)
  Hezky česky (TV pořad)
1998 DO-RE-MI (TV pořad)
1994 Riskuj! (TV pořad)
1968 Nedělní chvilka poezie (TV pořad)